𝕞𝕖𝕣𝕒𝕜 𝕕𝕦𝕪𝕘𝕦𝕤𝕦

 

MERAK ÖĞRENMENİN EN KEYİFLİ BESİNİDİR

Merak, öğrenme sürecimizi tetikleyen en önemli motivasyon aracımızdır. Öğrenmeye hevesli bir şekilde doğarız ve özellikle çocukluk dönemi her şeyin merak unsuru olup araştırılıp keşfedileceği en özel dönemdir.

 

Çocuğun doğal merakı güvenli bir şekilde desteklendiğinde doğal olarak öğrenir. Araştırır, soru sorar, keşfeder... ve bundan aldığı keyfi devam ettirmek için daha çok keşfeder. Eğer çocuk merakından dolayı engellenmişse, araştırmasına izin verilmemişse ya da onaylanmamışsa merak ettiklerinin peşinden gitmek konusunda daha az istekli ve motive olduğunu görürüz.

 

Çocuğun merak duygusunu canlı tutmanın ve hatta daha da pekiştirmenin bir çok yolu vardır. Biz sizin için birkaçını maddeledik. Siz de kendi yaratıcılığınızı kullanarak bu maddeleri arttırabilirsiniz.

-     Birlikte merak edin ve araştırın.

-     İlgisini çekebilecek bir çevre sunun.

-     Ortam çocuğunuzu en az sınırlayacağınız şekilde düzenlenmiş çocuk dostu bir ortam olsun.

-     Dış dünyanın zenginliğini kullanın. Bir kelebeği izleyin birlikte, bunun üzerine konuşun. Bir banka ya da çimlere uzanıp gökyüzünü izleyin. Bir ağaca tırmanın. Yoldan geçen arabaları sayın...

-     Doğal oyuncakları tercih etmeye çalışın. Böylece üzerinde daha fazla etkisi olacaktır.

-     Merakına rehberlik edin. Neden, nasıl sorularına olabildiğince net cevaplar vermeye çalışın. Bilmiyorsanız bilmiyorum demekten çekinmeyin, hatta birlikte araştırın.

-     Bireysel farklılıklara saygı gösterin. Bazı çocuklar fiziksel aktiviteden daha fazla hoşlanır, bazıları ise sakince resim yapmayı tercih eder.

-     Çocuğun araştırmasını destekleyin ama eğer ki şartların uygun olmadığı bir konumdaysanız nerede ve ne zaman yapabileceğini söyleyin.

-      

Merak edecek zengin deneyimlerle dolu bir ay dileriz...

Neden Biz?

İletişim

Adres: KARTALTEPE MAH ÜÇTEPE SOK NO:3 İSTANBUL / BAKIRKÖY

E-Posta: mutlugelecekatolyesi@hotmail.com

Telefon: 02125720112

Sosyal Ağlar